Młodzież i dzieci
Aktualności:
DUCHOWY DOM W SAMYM SERCU „WARSZAWSKIEGO MANHATANU”
„Bóg przychodzi z przyszłości”. To zdanie często powtarza nasz założyciel. Wydaje się ono bardzo proste w swojej formie. Jednak wchodząc w jego głębię, okazuje się często niezrozumiałe, zawierające pewną Boską tajemnicę. Bo przecież chcąc je w pełni przyjąć w naszym życiu, musimy zaakceptować fakt, że to Bóg jest kreatorem i projektantem naszego życia. Że to On i tylko On ma wpływ na naszą przyszłość i na to jak wyglądać będzie nasze życie. Poprzez akceptacje tego zdania musimy oddać Bogu pełną kontrolę nad naszymi planami na przyszłość, naszymi marzeniami, pragnieniami i pasjami. Dotyczy to również naszych ewangelizacyjnych misji i planów. Czy jednak zderzenie naszych wyobrażeń może spotkać się z planem Boga?
Wszystko zaczęło się prawie 5 lat temu. Wtedy to kilka młodych osób będących czynnymi członkami naszej wspólnoty rozpoczęło studia w Warszawie. Powstało atelier, które tak jak każde przeżywało swoje wzloty i upadki. Był taki okres, kiedy opierało się ono na dwóch osobach. Jednak mimo tego spotkania odbywały się nieprzerwanie, a my trwaliśmy, wierząc że Bóg prowadzi nas ku przyszłości. Z czasem przybywało nas coraz więcej, utworzyło się dziesięcioosobowe atelier, które było dla nas miejscem modlitwy i wzajemnego wsparcia w wirze szybkiego i często przepełnionego pustką życia. Dwa lata temu, po wspólnie przeżytych rekolekcjach w Giżycku, zrodziło się w nas ogromne pragnienie organizacji adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej w charyzmacie Ruchu. Czuliśmy, że jest to potrzebne nie tylko nam żyjącym od niedawna na warszawskiej pustyni duchowej, ale również wielu z tych, którzy zdążyli już zasymilować się z tą pustynią. Jak to jednak bywa, nasz zapał szybko został ostudzony przez zimną warszawską rzeczywistość. My, jako mała grupka młodych studentów, kontra wielka Warszawa, pełna obietnic sukcesu, realizacji marzeń i rozwoju. Przez dwa lata z pomocą kapłanów szukaliśmy parafii, która przyjęłaby nas pod swój dach. Dwa lata pukania do drzwi, rozmów, modlitwy i ciągłych niepowodzeń. Czasem myśleliśmy, że nasze pragnienia wcale nie były kierunkiem Boga. Chcieliśmy działać, coś robić, a ciągle spotykaliśmy się z zamkniętymi drzwiami. Wtedy to Pan Bóg postawił przed nami pytanie, czy jeszcze wierzymy, że On jest już w naszej przyszłości i wie gdzie chce nas poprowadzić?
I tak dochodzimy do września 2020 roku, kiedy to można powiedzieć „przypadek” postawił nas w kościele świętej Barbary w Warszawie, gdzie od września swoją pracę duszpasterską rozpoczął nowy proboszcz – ks. Tomasz Zaperty. Jego odpowiedź na naszą propozycję brzmiała: „Ks. Kardynał Nycz wysłał mnie na tę parafię, aby stała się ona miejscem dla tych wszystkich, którzy nie mają swojego miejsca w Warszawie i szukają domu”. Dwa lata pukania do różnych kościołów, dwa lata szukania odpowiedniej parafii, kapłana który otworzy serce na naszą wspólnotę. W samym środku pandemii Pan Bóg daje nam odpowiedź, daje nam przyszłość, daje nam dom w samym sercu warszawskiego Manhatanu. W czasie adwentu, jako wspólnota poprowadziliśmy rekolekcje parafialne, które stały się zaczątkiem budowania wspólnoty w Warszawie. Od początku roku w każdą środę spotykamy się na adoracji Najświętszego Sakramentu, a już niedługo raz w miesiącu będziemy również posługiwać muzycznie na Mszy Świętej.
Na każdej pustyni naszego życia Pan Bóg kieruje do nas pytanie: czy wierzymy, że On ma dla nas przyszłość? Czy odpowiadając na nie, rodzą się w nas wątpliwości? Oczywiście, że tak. Czy nie staramy się zaproponować Bogu naszych rozwiązań? Pewnie – tak jest. Nasze doświadczenie budowania wspólnoty w Warszawie pokazuje, że horyzonty Boga sięgają znacznie dalej, a miejsce i historia, które dla nas przygotował są piękniejsze niż kiedykolwiek nam się śniło.
——————–
W grudniu dzieci z klas pierwszych naszej Szkoły miały poważne zadanie… przygotowanie szopki betlejemskiej. Pomysły na realizację zadania były bardzo ciekawe. Dziękujemy również rodzicom i dziadkom i babciom za pomoc i zaangażowanie w wykonanie zadania.
——————–
W grudniu wolontariusze z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka , mieli okazję wykorzystać swoje artystyczne talenty… Przygotowali kartki na święta Bożego Narodzenia. Każdy z uczniów przygotował ich kilkanaście. Kartki zostały przekazane wspólnocie św. Idziego działającej naszej parafii św. Barbary w Warszawie. Zostały dołączone poświątecznych paczek przygotowywanych przez Wspólnotę dla ludzi potrzebujących z terenu parafii i miasta. Część kartek trafiła do Zakładu Karnego w Białołęce.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wysiłek zakupienia materiałów i wykonania kartek. Dziękujemy uczniom i Rodzicom, którzy w ten sposób przyczynili się do tego, że radość Bożego Narodzenia, stanie się w tym mały geście udziałem, wielu ludzi.
——————–
W październiku, grupa uczniów – wolontariuszy z klas ósmych z naszej Szkoły, udała się na Cmentarz
wojskowy – Powązki, aby porządkować groby. Jeszcze przed Uroczystością Wszystkich świętych,
uczniowie mieli okazję zapalić znicze i w modlitwie powierzyć, dusze zmarłych spoczywających na
tym cmentarzu, a szczególnie w miejscu przez nich uporządkowanym.
——————–
W październiku odbył się w naszej szkole, konkurs na najpiękniejszy różaniec. Mimo niełatwej sytuacji w ostatnim czasie, niektórym uczniom i ich rodzicom, udało się wykonać dodatkową pracę… i zrobić różaniec. Gratulujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na pokazanie również w ten sposób, swoich talentów. Niech zaproszenie Maryi by codziennie odmawiać różaniec, towarzyszy nam codziennie, nie tylko w październiku…
——————–
KREDKOBRANIE – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka w Warszawie
Dzieci i młodzież o polskich korzeniach, mieszkające na terenie dawnych Kresów potrzebują naszej pomocy w postaci przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Kredkobranie ma być odpowiedzią na te potrzeby a równocześnie ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele, pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Mimo trwającego stanu epidemii, przy zachowaniu wszelkich procedur, chcemy po raz kolejny pokazać ze nie zapominamy o naszych najmłodszych Rodakach na Kresach. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i uczniom naszej szkoły, którzy we wrześniu, chcieli przyłączyć się do akcji. Zebrane dary trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie. Ta ogólnopolska akcja została zainicjowana przez Fundację Ignatianum powołaną przez Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną w Krakowie (obecnie Akademię Ignatianum w Krakowie).
——————–
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ – IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowe
W gonitwie za lekcjami, zdobywaniem nowej wiedzy, nadrabianiem zaległości, potrzebny jest czas wyhamowania – wyznaje Monika, maturzystka. Więcej informacji znajdziesz tu: https://www.radiojasnagora.pl/n1976-duchowe-zabezpieczenie-przed-matura